ΧΟΡΗΓΟΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Κυριακόπουλος: «Σταθήκαμε καλά»

ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Ικανοποιημένος από την εμφάνιση της ομάδας του κόντρα στον Ολυμπιακό παρά την ήττα, έμεινε ο αριστερός μπακ του Αστέρα, Γιώργος Κυριακόπουλος,

Αναλυτικά ο νεαρός ποδοσφαιριστής μιλώντας στην κάμερα της NOVA ανέφερε τα εξής:

Για το ματς: «Δείξαμε καλό πρόσωπο. Ήρθαμε να δείξουμε κάτι με μια από τις καλύτερες ομάδες. Ξέραμε, ότι από τα δύσκολα ευρωπαϊκά ματς δε θα ήταν φρέσκοι. Με μια άμυνα των 5 παικτών σταθήκαμε καλά, δεν περίμενα όμως να είμαστε τόσο καλοί».

Για το πόσο θα είναι καλύτεροι στη συνέχεια: «Έχουν φύγει πολλά παιδιά και τα περισσότερα από τα καινούργια έχουν ενταχθεί πολύ καλά. Παιχνίδι με το παιχνίδι θα τα πάνε καλύτερα».

Για το νέο στυλ του Αστέρα: «Έχουμε διαφορετική φιλοσοφία, ο προπονητής μας τα έχει καταφέρει σε μεγάλο βαθμό. Έχουμε την κατοχή, θέλουμε την μπάλα και αισθανόμαστε καλύτερα με αυτό. Είναι κάτι που επιζητούμε και θεωρώ, ότι είναι άλλο ένα κομμάτι όπου σταθήκαμε πολύ καλά».

• Εμφανίσεις: 10

Πέρασε από την Φλωρεντία η Νάπολι μετά από τρομερή ματσάρα

ΝΑΠΟΛΙ

Η Νάπολι του Κώστα Μανωλά έφυγε αλώβητη από το "Αρτέμιο Φράνκι" επικρατώντας με το εντυπωσιακό 4-3 της Φιορεντίνα στην πρεμιέρα της Serie A.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίωρο και προηγήθηκαν με το γκολ του Πούλγκαρ από την άσπρη βούλα στο 9'.

Η Νάπολι έφτασε όμως στην ανατροπή πριν λήξει το ημίχρονο χάρη στους Μέρτενς (38') και Ινσίνιε (43' με πέναλτι).

Το δεύτερο ημίχρονο επεφύλασε ακόμα μεγαλύτερες συγκινήσεις, με τον Μιλένκοβιτς να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 52', με τον Καγεχόν να δίνει εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 56' (3-2) και τον Μπόατενγκ να φέρνει ξανά το ματς στα ίσα στο 65 (3-3).

Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε ωστόσο για πολύ καθώς ο Ινσίνιε με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε στο 67' το 3-4, με τους παίκτες του Αντσελότι (βασικός ο Μανωλάς, αγωνίστηκε σε όλο το ματς) να υπερασπίζονται με επιτυχία το υπέρ τους σκορ μέχρι το φινάλε.

Σημειώνεται πως στο ματς έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα της Φιορεντίνα και ο Φρανκ Ριμπερί, με τον 36χρονο Γάλλο εξτρέμ να αποτελεί την τρίτη αλλαγή για τον Μοντέλα στο 77ο λεπτό παίρνοντας τη θέση του Σοτίλ.

• Εμφανίσεις: 11

ΒΙΝΤΕΟ: Πρώτο γκολ στην Τουρκία για τον Μπακασέτα

ΜΠΑΚΑΣΕΤΑΣ

Εντυπωσιακό βράδυ για την Αλάνιασπορ που διέλυσε με 4-1 την Κασίμπασα, με κορυφαίο τον Τάσο Μπακασέτα.

Ο Έλληνας μέσος πέτυχε το παρθενικό του γκολ με δεξί σουτ (29’), ενώ στην επανάληψη είχε και ασίστ στο τρίτο γκολ του Τζούνιορ Φερνάντες. Ασίστ έδωσε και ο Μανώλης Σιώπης, ο οποίος είχε την τελική πάσα στο τέταρτο γκολ του τουρκικού συλλόγου.