Στα γραφεία της ΠΑΕ ΑΕΚ ο Μελισσανίδης- Αυτά τα θέματα τον απασχόλησαν

Στα γραφεία της ΠΑΕ ΑΕΚ ο Μελισσανίδης- Αυτά τα θέματα τον απασχόλησαν 27/02/2021
Μελισσανίδης

Την επόμενη μέρα στην ΑΕΚ έχει ξεκινήσει να σχεδιάζει ο Δημήτρης Μελισσανίδης, έπειτα και από την παραίτηση του Μηνά Λυσάνδρου από τη θέση του διευθύνοντα συμβούλου, η οποία και θα επισημοποιηθεί μόλις κλείσουν όλες οι ανοικτές εκκρεμότητες.

Χθες ο διοικητικός ηγέτης της «Ένωσης» βρέθηκε στα γραφεία της ΠΑΕ στο Μαρούσι και είχε επαφές με τους ανθρώπους που έχει επιλέξει για την ΠΑΕ, κάνοντας συζητήσεις για τα επόμενα βήματα που αναμένεται να γίνουν.

Ο Μελισσανίδης έμεινε για αρκετή ώρα στα γραφεία της ΠΑΕ, συζητώντας με τους συνεργάτες του τις αλλαγές που πρόκειται να γίνουν στο ποδοσφαιρικό τμήμα και θα αφορούν τόσο το ρόστερ, όσο και τις υπόλοιπες θέσεις στον σύλλογο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr

• Εμφανίσεις: 51

Ligue 1: Πήρε «ανάσα» η Νις

Ligue 1: Πήρε «ανάσα» η Νις 27/02/2021
Ρεν Νις

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Νις που επικράτησε με 2-1 της Ρεν στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Ligue 1. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα τρωτά σημεία της αντιπάλου της και κατάφερε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα μετά από τρεις σερί ήττες.

Οι δύο ομάδες ήταν εξίσου απειλητικές κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Με την Ρεν να έχει μεν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να βλέπει τους φιλοξενούμενους να παραβιάζουν την εστίας της με την εκτέλεση πέναλτι του φορμαρισμένου Γκουιρί στο 19'. Παρόλα αυτά, αν και συνέχισε να δέχεται φάσεις, έφτιαχνε και η ίδια. Έτσι κατάφερε να ισοφαρίσει με τη σουτάρα του Τεριέ στο 39'.

Η επιθετική διάθεση των δύο ομάδων δεν έλειψε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Ωστόσο, οι μόνοι που μπόρεσαν να την αξιοποιήσουν πετυχαίνοντας και δεύτερο γκολ ήταν οι φιλοξενούμενοι με την κεφαλιά του Ντανίλιους στο 58', ύστερα από την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Γκουιρί.

• Εμφανίσεις: 55

ΒΙΝΤΕΟ: Έτσι ηττήθηκε στο Βερολίνο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ

ΒΙΝΤΕΟ: Έτσι ηττήθηκε στο Βερολίνο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 26/02/2021
Άλμπα Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στο Βερολίνο και γνώρισε την ήττα από την Άλμπα με 74-65.

Δείτε τις καλύτερες στιγμές από τον αγώνα των «πράσινων» στην Γερμανία εδώ.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τη Βιλερμπάν μέσα στη Βαρκελώνη!

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τη Βιλερμπάν μέσα στη Βαρκελώνη! 27/02/2021
Μπαρτσελόνα Βιλερμπάν

Ένα σπουδαίο και παλικαρίσιο «διπλό» πέτυχε η Βιλερμπάν, που επικράτησε με 76-69 σε ματς-θρίλερ της Μπαρτσελόνα εκτός έδρας. Έτσι πέτυχε την έβδομη συνεχόμενη νίκη της στην Euroleague.

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, ήταν ντέρμπι, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ με τη Βιλερμπάν να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου (15-19). Ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν ο μόνος που είχε 9 πόντους και ήταν αυτός που έδινε ουσιαστικά τις περισσότερες λύσεις επιθετικά για τους γηπεδούχους. Οι Γάλλοι έδειχναν πως σε καμία περίπτωση δεν θα παρατήσουν το ματς, δυσκόλεψαν επί 20 λεπτά τους γηπεδούχους, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται και την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να είναι μπροστά στο σκορ (35-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βιλερμπάν έπαιξε άμυνα, έτρεξε ένα 8-0 σερί και πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ. Από την πλευρά του ο Νίκολα Μίροτιτς έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα των Γάλλων, όμως το παιχνίδι ήταν ένα ντέρμπι, αφού καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει, με την μεγαλύτερη διαφορά στο ματς να είναι αυτή της Μπαρτσελόνα με πέντε πόντους.

Ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων, Μίροτιτς, χρεώθηκε με 4ο φάουλ στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου, πήγε στον πάγκο και οι «μπλαουγκράνα» από εκεί και πέρα δυσκολεύονταν να βρουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Με γκολ-φάουλ του Λάιτι η διαφορά πήγε μετά από αρκετή ώρα στο +4 για τη Βιλερμπάν, με τους παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να δείχνουν κουρασμένοι και να μην βρίσκουν τις λύσεις που θα ήθελαν. Ένα κερδισμένο ριμπάουντ και ένα μεγάλο σουτ του Γουίλιαμ Χάουαρντ, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 58-64, ενώ τα τελευταία δευτερόλεπτα κρίθηκαν από την γραμμή των ελευθέρων βολών, με τη Βιλερμπάν να παίρνει στο τέλος τη νίκη

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ15-19, 35-34, 54-54, 69-76

EuroLeague: Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

EuroLeague: Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία 27/02/2021

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν τα κατάφερε στο Βερολίνο κόντρα στην Άλμπα και έμεινε στα χαμηλά στρώματα της κατάταξης.

Λεβάντε-Μπιλμπάο

Η Λεβάντε παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Μπιλμπάο, έξι ημέρες πριν από την ρεβάνς του ημιτελικού του κυπέλλου Ισπανίας, με έπαθλο μια θέση στον τελικό.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με πέναλτι  του Ρότζερ (33'). Οι Βάσκοι πίεσαν για την ισοφάριση και την πέτυχαν με πέναλτι μέσω VAR, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ραούλ Γκαρθία (56').

• Εμφανίσεις: 49

Έρικσον: "Σημαντικό αποτέλεσμα για την αυτοπεποίθησή μας"

Έρικσον: "Σημαντικό αποτέλεσμα για την αυτοπεποίθησή μας" 26/02/2021
Έρικσον:

Ιδιαίτερα χαρούμενος για τη νίκη της Άλμπα Βερολίνου επί του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ εμφανίστηκε σε δηλώσεις του ο Μάρκους Έρικσον.

«Είναι πολύ σημαντικό αποτέλεσμα για την αυτοπεποίθησή μας. Χάσαμε μερικά "κλειστά" παιχνίδια, που ίσως θα έπρεπε να έχουμε τελειώσει. Όμως, αυτό ήταν ένα νέο ματς και χαιρόμαστε που πήραμε την νίκη.

Αρχίσαμε με λιγότερη ενέργεια και δεν είχαμε ρυθμό στην επίθεση, αλλά συνεχίσαμε να προσπαθούμε. Προφανώς, στο 4ο δεκάλεπτο ο Γιοχάνες Τίμαν έβαλε τέσσερα - πέντε σερί σουτ. Μας έδωσε ενέργεια και "χτίσαμε" πάνω του», τόνισε χαρακτηριστικά ο γκαρντ του γερμανικού συλλόγου.