ΒΙΝΤΕΟ: Ο Βέρνερ "καθάρισε" την Μπενφίκα, 2-1 η Λειψία

ΒΕΡΝΕΡ

Ο Τίμο Βέρνερ ανανέωσε το συμβόλαιό του μόλις πριν λίγες ημέρες και ύστερα από ένα καλοκαίρι αβεβαιότητας για το μέλλον του έχει αρχίσει να σκοράρει διαρκώς. Ο Γερμανός επιθετικός ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την Λειψία,που έκανε μεγάλο διπλό κερδίζοντας με 2-1 στην έδρα της Μπενφίκα.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν στον πάγκο τους τον τιμωρημένο από πέρυσι Μπρούνο Λαζ και δεν έδειξαν καλό πρόσωπο. Το παιχνίδι, πάντως, ήταν ανοιχτό και στο 69’ ο Βέρνερ έκανε το 0-1 και αφού ένα λεπτό νωρίτερα ο Πίτσι είχε χάσει πολύ μεγάλη ευκαιρία.

Πέρασαν μόλις 9 λεπτά πριν ο Βέρνερ κάνει και το 0-2 και αφού έγινε χρήση VAR καθώς είχε υπήρχε υποψία στη φάση για οφσάιντ.

Στο 84’ το παιχνίδι πήρε και πάλι... φωτιά, όταν ο Σεφέροβιτς, που ήρθε από τον πάγκο στο 76’, μείωσε σε 1-2 με προβολή.

Παρά τις προσπάθειές τους μέχρι το τέλος, όμως, οι γηπεδούχοι δεν έφτασαν ποτέ στην ισοφάριση, με τους "Ταύρους" να πιάνουν κορυφή από την πρώτη αγωνιστική στον όμιλο.

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Ταβάρες (67’ Ζοάο Φιλίπε), Ρούμπεν Ντίας, Φέρο, Γκριμάλντο, Πίτσι (76’ Ράφα Σίλβα), Τάαραμπ, Σέρβι (76’ Σεφέροβιτς), Ράφα Σίλβα, Ζότα, Ντε Τομάς.

Λειψία: Γκούλατσι, Μουκιέλε, Κονατέ, Ορμπαν, Χάλστενμπεργκ (83’ Κλόστερμαν), Ντέμε, Λάιμερ (39’ Αϊνταρά), Ζάμπιτσερ, Φόρσμπεργκ (88’ Νκουνκού), Πόουλσεν, Βέρνερ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr