Συνέτριψε την Μακάμπι και έμεινε κορυφή η Μπαρτσελόνα

MPARTSA

Ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν πραγματικός ηγέτης, η άμυνα στο δεύτερο μέρος ήταν αποτελεσματική και η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ 96-73.

Χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο οι Καταλανοί κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη, ανέβηκαν στο 8-2 και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας. Από την άλλη, η Μακάμπι γνώρισε δεύτερη διαδοχική ήττα, υποχώρησε στο 6-4, δείχνοντας πόσο την «πόνεσε» η απουσία του Όμρι Κάσπι.

Κι όλα αυτά με τον Νίκολα Μίροτιτς να κάνει... πάρτι, έχοντας 25 πόντους και 14 ριμπάουντ, όντας κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια για τους νικητές.

Ο Μίροτιτς ήταν ορεξάτος από τα πρώτα λεπτά και η Μπαρτσελόνα πήρε προβάδισμα (7-2, 4'). Ο Σκότι Ουίλμπεκιν έκανε αισθητή την παρουσία του και η Μακάμπι μάζεψε την κατάσταση (11-10, 6'). Οι Καταλανοί κράτησαν τον έλεγχο με Αμπρίνες και Ντιλέινι (17-14, 7'). Η Μπαρτσελόνα κράτησε το προβάδισμα, χάρη στον Ντιλέινι, για το 21-18 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ουίλμπεκιν και ΝτιΜπαρτολομέο πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και η Μακάμπι προσπέρασε (24-30, 13'). Η Μπαρτσελόνα χτύπησε κοντά στο καλάθι με Χίγκινς και Τόμιτς και μείωσε (34-36, 15'). Ο Χίγκινς σκόραρε και η Μπαρτσελόνα προσπέρασε (38-36, 16'), αλλά η απάντηση της Μακάμπι ήταν άμεση με Έισι και Ντόρσεϊ (40-44, 19') και κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος του ημιχρόνου για το 43-46.

Χίγκινς και Ντέιβις έδωσαν λύσεις στην Μπαρτσελόνα και οι Καταλανοί κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ (53-50, 24'). Ο Χίγκινς είχε βρει ρυθμό, η Μακάμπι δεν μπορούσε να ακολουθήσει και η διαφορά ανέβηκε (60-55, 26'). Ο Κούριτς βγήκε μπροστά και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (71-60, 29'). Το τρίποντο του Ντόρσεϊ έγραψε τον επίλογο στο 3ο δεκάλεπτο, με την Μακάμπι να μειώνει σε 74-66.

Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο της κατάστασης και ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με τον Κούριτς  (81-68, 33'). Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα στα χέρια των Καταλανών, με τον Οριόλα να ανεβάζει τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους (87-68, 35'). Η Μακάμπι δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον καταλανικό ρυθμό, με τον Χάνγκα να στέλνει το προβάδισμα της ομάδας του πάνω από τους 20 πόντους (89-68, 36'). Το σκηνικό δεν άλλαξε ως το φινάλε του αγώνα, με την Μπαρτσελόνα να κλείνει ιδανικά την «διαβολοβδομάδα» παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-46, 74-66, 96-73.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr