Ciao Italia | 13 Φεβρουαρίου στους Κινηματογράφους

ciao new 728

Επέστρεψε στις νίκες ο ΟΦΗ, 2-1 τον Πανιώνιο που έκανε αρνητικό ρεκόρ με 7η σερί ήττα!

πανιωνιοσ-οφη

Πέρασαν 34 μέρες από την προηγούμενη νίκη του ΟΦΗ. Ήταν ακόμα 2019, όταν στις 14 Δεκεμβρίου είχε επικρατήσει με 3-1 επί του Άρη.

Σήμερα οι Κρητικοί θύμισαν τον παλιό καλό τους εαυτό και επικράτησαν 2-1 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη πατώντας ξανά στηην 6άδα.

Ο Πανιώνιος από την άλλη γνώρισε την έβδομη σερί του ήττα, αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία του και παραμένει στην ουρά της βαθμολογίας.

Οι Κρητικοί ήταν ανώτεροι, είχαν ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος όπου προηγήθηκαν, αλλά ακόμα και όταν οι Νεοσμυρνιώτες έφεραν το ματς στα ίσα δεν άργησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να βρουν το γκολ της νίκης.

Φιγκεϊρέδο και Τσιλιανίδης βρήκαν δίχτυα για ακόμα μία φορά, ενώ ο Νεμάνια Μιλόγεβιτς πέτυχε το παρθενικό του τέρμα με τα κυανέρυθρα.

Πολύ καλός ήταν ο ρυθμός από τα πρώτα λεπτά και οι Κρητικοί βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο όγδοο μόλις λεπτό. Ο Τσιλιανίδης εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι ο Φιγκεϊρέδο ξέφυγε από τους αμυντικούς και με ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ένα λεπτό μετά ο Βαζ βρέθηκε σε θέση βολής, επιχείρησε και το σουτ, αλλά ο Κότνικ μπλόκαρε αυτή τη φορά.

Μονόλογος των φιλοξενουμένων ήταν το ματς στα πρώτα λεπτά και ο Σεμέντο στο 17′ έγινε αποδέκτης της μπάλας, επιχείρησε το πλασέ αλλά ο Κότνικ έδιωξε σωτήρια.

Στο 40' λάθος ανάμεσα στους Ντομίνγκες και Κότνικ με τον τελευταίο να μη διώχνει καλά τη μπάλα, ο Τσιλιανίδης έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε στον Ντομίνγκες, ενώ το νέο σουτ του Φιγκεϊρέδο έφυγε εκτός εστίας.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους και στην πρώτη ουσιαστικά καλή του φάση στο ματς ο Πανιώνιος έφερε το ματς στα ίσα. Ωραία ενέργεια του Μιλόγεβιτς ο οποίος πήρε τη μπάλα εκτός περιοχής, έκανε την προσποίηση και πλάσαρε στην ανοιχτή γωνία του Σωτηρίου ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 48'.

Πριν, όμως, καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο ΟΦΗ πήρε εκ νέου προβάδισμα. Ο Μαρινάκης μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, ο Σταυρόπουλος βρήκε την μπάλα χωρίς να την διώξει,  με τον Τσιλιανίδη να γίνεται κάτοχος και με ψύχραιμο πλασέ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (56').

Οι Κρητικοί έλεγχαν το ματς και στο 68′ ο Φιγκεϊρέδο έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή με τη μπάλα να βρίσκει το χέρι του Κόρμπου και τον ρέφερι Κατσικογιάννη να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Έλληνας επιθετικός εκτέλεσε αλά Πανένκα, όμως, η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και ο ΟΦΗ έχασε τεράστια ευκαιρία να κλειδώσει τη νίκη.

Και αφού ο ΟΦΗ δεν καθάριζε το ματς, αν και σαφώς ανώτερος, παραλίγο να το πληρώσει στο 93'. Ο Τσιλούλης βρέθηκε απέναντι στον Σωτηρίου, αλλά αντί να πλασάρει πήγε να κάνει πάσα στον Αραμπούλι και ο Μαρινάκης πρόλαβε και έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κότνικ, Μασούρας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς (46′ Κιάκος), Κόρμπος, Οικονομίδης (46′ Παπανικολάου), Τσιλούλης, Εμμανουηλίδης, Μιλόγεβιτς (78′ Γρίβας), Αραμπούλι.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Στάικος, Βαζ (77′ Μάνος), Σεμέδο (88′ Μπράουν), Τσιλιανίδης, Φιγκεϊρέδο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr