Βόλεϊ: Βήμα τετράδας έκανε στην Ουγγαρία ο Ολυμπιακός

ολυμπιακος βολει γυναικων

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ βόλεϊ γυναικών έκανε ο Ολυμπιακός που επιβλήθηκε με 3-1 σετ της Μπεκεσκάμπα στην Ουγγαρία. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς μπορεί να έχασε το πρώτο σετ, ωστόσο παρουσιάστηκε σοβαρή και πήρε την «καθαρή» νίκη. Για να πάρει την πρόκριση στην τετράδα ο Ολυμπιακός θα πρέπει να κατακτήσει δύο σετ στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί στις 3 Μαρτίου στο κλειστό του Ρέντη.

Στον σημερινό αγώνα  ο Ολυμπιακός ήταν επιβλητικός στο κομμάτι του μπλοκ. Με την Ζακχαίου να κυριαρχεί σε αυτό το κομμάτι οι “ερυθρόλευκες πήραν 15 μπλοκ.

Τεράστια εμφάνιση έκανε σε ακόμη ένα ματς η Σάσκια Χίπε. Η Γερμανίδα διαγώνιος σημείωσε 26 πόντους έχοντας μάλιστα 4 μπλοκ και έναν άσο. Ακολούθησαν η Κατερίνα Ζακχαίου με 15 πόντους και η Άνα Ζιβογίνοβιτς με 15 πόντους πεπίσης και 4 μπλοκ.

Για τις γηπεδούχες ξεχώρισε επιθετικά η Κλάριτσ με 26 πόντους και 5 μπλοκ. Ακολούθησε με 20 πόντους η Κόλαρ.

Εφόσον ο Ολυμπιακός προκριθεί θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τη νικήτρια του ζευγαριού Άαχεν - Μπεζιέ. Το πρώτο ματς των δύο ομάδων διεξάγεται αύριο.

Τα σετ: 24-26, 23-25, 27-25, 23-25

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr