ΒΙΝΤΕΟ: Ο Ζεσούς έδωσε το "διπλό" στη Σίτι κόντρα στην Λέστερ

Ζεσούς

Αν υποθέσουμε ότι υπάρχει ένα ξεχωριστό πρωτάθλημα στην Αγγλία χωρίς την Λίβερπουλ, τότε η Μάντσεστερ Σίτι δεν το χάνει. Δεν είναι ειρωνεία, είναι απλώς η σκληρή πραγματικότητα για την φετινή Premier League που εδώ και καιρό έχει χάσει κάθε ενδιαφέρον για την μάχη της κορυφής.

Το “διπλό” μέσα στην έδρα της Λέστερ με 1-0,  παγίωσε την δεύτερη θέση των “πολιτών”, που έχουν πλέον επτά βαθμούς διαφορά από τις “αλεπούδες”, αλλά βρίσκονται στο -19 από την κορυφή.

Με συμπαγή άμυνα και παιχνίδι πίσω από την μπάλα, η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς προσπάθησε να σβήσει τον ρυθμό, μάλιστα έχασε χρυσή ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Βάρντι βγήκε τετ-α-τετ,  όμως σημάδεψε το δοκάρι (8’).

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Αγκουέρο σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μέσω VAR. Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν για τους γηπεδούχους. Ο Σμάιχελ απέκρουσε πέναλτι του Αγκούερο (62’), με τον Δανό τερματοφύλακα να τον νικά ξανά σε τετ-α-τετ στην επόμενη φάση! Ωστόσο, οι  φιλοξενούμενοι είχαν την απόλυτη υπεροχή, η οποία έφερε καρπούς στο τέλος.

Στο 77΄ ο Ζεσούς μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Αγκουέρο και τρία λεπτά έδωσε την λύση στη Σίτι. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός έκανε υπέροχα το ένα - δύο με τον Μαχρέζ, πλάσαρε ψύχραιμα και έκανε το 0-1 που έφερε στην Μάντσεστερ Σίτι τη  νίκη που αποτελεί υποθήκη για την δεύτερη θέση

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr