ΒΙΝΤΕΟ: "Περίπατος" για τη Λειψία στην έδρα της Σάλκε

Βέρνερ

Η Λειψία ήταν σαρωτική απέναντι στην Σάλκε, την οποία συνέτριψε με 5-0 και επέστρεψε με εμφατικό τρόπο σε απόσταση αναπνοής από την Μπάγερν Μονάχου, στέλνοντας μήνυμα μάχης μέχρι τέλους.

Η νίκη κόντρα στην Τότεναμ μεσοβδόμαδα είχε φέρει τον απαραίτητο ενθουσιασμό για μια τέτοια εμφάνιση. Η Λειψία  δεν έδειξε έλεος στην αγνώριστη σε σχέση με τον πρώτο γύρο Σάλκε, ταπεινώνοντάς την μέσα στο σπίτι της.

Μόλις στα 55΄΄ ο Σάμπιτσερ άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό σουτ για τους φιλοξενούμενους. Στη συνέχεια έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους.  Ο Τίμο Βέρνερ πρόσθεσε στο 61' το 21o γκολ του στο πρωτάθλημα, ο Χάλστενμπεργκ σημείωσε το τρίτο τεμάχιο στο 68' και ακολούθησαν τα γκολ του Ανχελίνο (80') και του Φόρσμπεργκ (89') που διαμόρφωσαν το τελικό 5-0. Κοινό στοιχείο σε αυτά τα τέρματα ο εκπληκτικός Κρίστοφερ Ενκουνκού, ο οποίος έγινε ο πρώτος καταγεγραμμένος παίκτης στην ιστορία της Bundesliga που έδωσε τέσσερις ασίστ σε ένα ημίχρονο.

Πλέον, η Λειψία σκαρφάλωσε ξανά στους 48 βαθμούς, στενός... κορσές στην Μπάγερν που προελαύνει με 49.