Άσχημη βραδιά και βαριά ήττα για τον Παναθηναϊκό στη Γαλλία

Άσχημη βραδιά και βαριά ήττα για τον Παναθηναϊκό στη Γαλλία 01/12/2020

Ένας κάκιστος Παναθηναϊκός γνώρισε βαριά ήττα από την Βιλερμπάν στη Γαλλία με σκορ 97-73 σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της EuroLeague.

Εκνευριστικά άστοχοι οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα, σούταραν με 6/23 τρίποντα. Διασώθηκαν κάπως από το… Βατερλό οι Ντίνος Μήτογλου (12π.-5 ριμπ.) και Γιώργος Παπαγιάννης (14π.-6 ριμπ.).

Στο 3-7 οι «πράσινοι», που έπεσαν βαθμολογικά, ενώ ανέβηκαν στο 3-6 οι Γάλλοι. Κορυφαίοι του αγώνα οι Ντέιβιντ Λάιτι (19π.), Νόρις Κόουλ (16π.) και Ουίλιαμ Χάουαρντ (16π.).

Ο αγώνας:

Μια έκπληξη είχε η αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού, με τον Μήτογλου να προτιμάται αντί του Παπαγιάννη στο «5» και να πλαισιώνεται από Καλαϊτζάκη, Σαντ-Ρόος, Παπαπέτρου και Μπέντιλ. Η καλή άμυνα των «πράσινων» στην εκκίνηση δεν εξαργυρώθηκε σε σκορ λόγω των κακών τελειωμάτων στην επίθεση, με τη Βιλερμπάν να προηγείται (7-4, 10-9) χάρη σε τρίποντα των Φρίμαν και Κόουλ. Σαντ-Ρόος και Μήτογλου από μακριά ξεμπλόκαραν την ομάδα τους (10-12), η οποία όμως συνέχισε να πληρώνει την απροσεξία της (15-12) και την κακή περιφερειακή άμυνα που επέτρεψε στους Γάλλους να κλείσουν το δεκάλεπτο με 20-17 και 4/7 τρίποντα.

Οι κερδισμένες μάχες του Παπαγιάννη στον αέρα πρόσφεραν λύσεις σε στιγμές επιθετικής… δυστοκίας για τον Παναθηναϊκό, όμως η πληγή των μακρινών σουτ ήταν ακόμη ανοιχτή, 32-24 με 8/11 για τους γηπεδούχους πίσω από τα 6,75μ. Ο Νέντοβιτς ήταν «κρύος», με άστοχα σουτ και κακές επιλογές, με συνέπεια η Βιλερμπάν να χτίζει πλέον διψήφιες διαφορές, 36-24, την ώρα που ο Γιώργος Βόβορας έψαχνε αντίδοτο καλώντας δεύτερο τάιμ άουτ σε τεσσεράμισι λεπτά στην δεύτερη περίοδο. Εις μάτην… Ο Παναθηναϊκός με κακές ιδέες και εκτελέσεις στην επίθεση (9/32 σουτ) αλλά και ολιγωρίες στην άμυνα είδε την απόσταση να μεγαλώνει, 44-26 (με 10/13 τρίποντα για Βιλερμπάν). Μια αναλαμπή του Νέντοβιτς επέτρεψε στο «τριφύλλι» να συμμαζέψει ελαφρώς τη ζημιά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο -14, 44-30.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού στην εκκίνηση του δευτέρου μέρους θύμισε αυτή στο πρώτο πεντάλεπτο και έδωσε ώθηση για να μειωθεί κι άλλο η διαφορά, 44-35 (με το σερί να φτάνει στο 9-0). Η αντίδραση, ωστόσο, αποδείχτηκε βραχύβια, καθώς η Βιλερμπάν εκμεταλλευόμενη τις ίδιες ασθένειες των «πράσινων» εκτοξεύτηκε για πρώτη φορά στο +19 (56-37). Οι παίκτες του Τι Τζέι Πάρκερ συνέχιζαν την ομοβροντία, 61-37 με 12/16 τρίποντα, μέχρι ο Μποχωρίδης να δώσει λίγο παλμό ερχόμενος από τον πάγκο και η διαφορά να μειωθεί στους 15 (64-49) με το δεύτερο τρίποντο του Κασελάκη. Τα φτηνά λάθη όμως δεν επέτρεψαν να συνεχιστεί η αντεπίθεση με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 68-51.

Οι… τσαπατσουλιές του Φόστερ στην επίθεση έσβησαν και την τελευταία ελπίδα του Παναθηναϊκού να γίνει κάπως απειλητικός. Αντ’ αυτού η Βιλερμπάν βρέθηκε ξανά πάνω από τους είκοσι (83-57) και λίγο πριν το τέλος κοντά στους τριάντα (95-66) φτάνοντας τα 17/22 τρίποντα. Η ψαλίδα έκλεισε τελικά με 97-73 σε μια ιστορικά κακή βραδιά για τους πράσινους.

Δεκάλεπτα: 20-17, 44-30, 68-51, 97-73

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr