Ολυμπιακός – Νέφτσι Μπακού 1-0: Ευρωπαϊκό ντεμπούτο με το «δεξί» [vids]

O Oλυμπιακός υποδέχτηκε απόψε (21/7 22:00) στο «Γ. Καραϊσκάκης» την Νέφτσι Μπακού, για το πρώτο παιχνίδι του δεύτερου γύρου των προκριματικών του Champions League. Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν την ευρωπαϊκή τους πορεία με το... δεξί, καθώς επικράτησαν 1-0 των Αζέρων με τρομερό γκολ του Μαντί Καμαρά. Όλα θα κριθούν στη ρεβάνς στο Αζερμπαϊτζάν (28/7 20:00). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κοντά τους και τον 12ο παίκτη, τον κόσμο του Ολυμπιακού, ο οποίος επέστρεψε στο «σπίτι του» μετά από 507 ημέρες.  Περίπου 10.000 άτομα βρέθηκαν στις κερκίδες προκειμένου να στηρίξουν την αγαπημένη τους ομάδα, μετά από 1,5 χρόνο.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με φάουλ για την Νέφτσι στο 2' και ένα λεπτό αργότερα ο  Κούντε επιχείρησε να «δημιουργήσει» φάση αλλά έδιωξε η αντίπαλη άμυνα. Οι Αζέροι μπήκαν αρκετά δυναμικά και μόλις στο 5' δοκίμασαν σουτ στην εστία, με τον Τζολάκη να διώχνει. Στο 8΄ ο Ανδρέας Μπουχαλάκης «είδε» την κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Μαχμούντοβ, ενώ ο Μπουτζίν έκανε ένα σουτ στο 11' με την άμυνα των «ερυθρολεύκων» να παρουσιάζει κενά. Λίγο πριν το πρώτο τέταρτο, ο Ραντζέλοβιτς κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο, με τον Μπουχαλάκη όμως να στέλνει την μπάλα άουτ. Ο Ολυμπιακός ανέβασε... στροφές και ξεκίνησε να πιέζει με τον Ραντζέλοβιτς αλλά και με τον Σεμέδο ο οποίος δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά από το κόρνερ. Δυστυχώς, τα προβλήματα για τους Πειραιώτες δεν σταμάτησαν, με τον Μπουχαλάκη να αποχωρεί τραυματίας στο 17' και τον Βαλμπουενά να παίρνει την θέση του. Στο 24' ο Ραντζέλοβιτς πήγε να μπει εσωτερικά για σουτ, βρέθηκε στο έδαφος στη μικρή περιοχή και ο Πορτογάλος διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς, προκαλώντας την διαμαρτυρία του «ερυθρόλευκου» πάγκου. Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε το πρέσινγ με τον Μασούρα να κερδίζει ακόμη ένα φάουλ, τον Κούντε να σουτάρει πάνω στα σώματα και τον Μπότζι να διώχνει «άτσαλα». Ο επιμένων...νικά και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν και δικαιώθηκαν, με ένα γκολ- ποίημα από τον Μαντί Καμαρά στο 29', μετά από εξαιρετικό γύρισμα του Βαλμπουενά. Μόλις τρία λεπτά αργότερα ο «ανεβασμένος» Τζολάκης είπε «όχι» στο τετ-α-τετ με την Νέφτσι, ενώ στο 37' πραγματοποίησε μία ακόμη εξαιρετική επέμβαση. Τα νεύρα από την πλευρά των Αζέρων ήταν πολλά, με τον διαιτητή να δείχνει κίτρινη σε μέλος του τεχνικού επιτελείου της Νέτφσι, ενώ φαίνεται πως άνοιξε διάλογος του πάγκου της Νέφτσι με την εξέδρα. Τελικά όμως η κόκκινη κάρτα κατέληξε στον Ολυμπιακό, μετά το δυνατό φάουλ του Καμαρά μην έχοντας δει τον Αλασκάροβ. Μάλιστα, και ο Χρήστος Θέος έσπευσε να βοηθήσει τον παίκτη της Νέφτσι, ο οποίος, μόλις σηκώθηκε, χειροκροτήθηκε από το γήπεδο. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως το πρώτο, με φάουλ για τους φιλοξενούμενους, χωρίς όμως να καταφέρνουν να απειλήσουν, αφού το σουτ του Κόλι κατέληξε εκτός. Στο 51' ο Μπουγκρίν δεν κατάφερε να «τρομάξει» τον Τζολάκη, και έξι λεπτά αργότερα μία ακόμη προσπάθεια του μπλοκαρίστηκε από τον κίπερ του Ολυμπιακού. Το ματς κυλούσε μονότονα ως το 63΄, όταν ο Τζολάκης πέφτει και μπλοκάρει το σουτ του Κανέ μετά το φάουλ του Βαλμπουενά που αποκρούστηκε. Μία σοκαριστική στιγμή ακολούθησε για τους «ερυθρολεύκους», με τον Τσελίκ να δέχεται κόκκινη κάρτα για άσχημο χτύπημα με κλωτσιά στο πρόσωπο του Ρέαμπτσιουκ. Έτσι, το ματς ήρθε στα ίσα με τις δύο ομάδες να έχουν από δέκα παίκτες. Η...κακοτυχία συνεχίστηκε για τον Ολυμπιακό με τον Σεμέδο να πονά στο στήθος μετά από σύγκρουση με τον Χαραμίζ. Στο 73' ο Χασάν έκανε πολύ καλό σουτ στην εστία των Αζέρων, με τον Μαμάντοβ να μπλοκάρει και τον Χασάν να... τραυματίζεται. Μία ακόμη καλή στιγμή ήρθε στο 76' με τον Μασούρα, με τον Ολυμπιακό να κάνει φάση κάθε φορά που πατάει περιοχή. Το παιχνίδι δεν εξελίχθηκε με την ίδια ένταση, αφού αμφότερες οι δύο ομάδες έριξαν ρυθμό. Στο 82΄ όμως, το νέο απόκτημα των Πειραιωτών, Αγκιμπού Καμαρά έκανε μία εξαιρετική μπαλία την οποία δεν πρόλαβε ο Βρουσάι.  Τα 90 λεπτά συμπληρώθηκαν δίχως κάποια μεγάλη φάση, ωστόσο στις καθυστερήσεις έγινε φάουλ στον Βαλμπουενά σε καλό σημείο, το οποίο όμως δεν αξιοποιήθηκε. Το παιχνίδι έληξε με ακόμη μία... κίτρινη κάρτα για τον Ολυμπιακό και τον Σουρλή.     Ολυμπιακός: Τζολάκης, Σεμέδο, Καμαρά, Μπουχαλάκης(Βαλμπουενά), Χασάν(Αγκιμπού Καμαρά), Ανδρούτσος, Κούντε(Σουρλή), Μασούρας, Μάρκοβιτς(Βρουσάι), Ρέαμπτσιουκ και Ραντζέλοβιτς(Σισέ). Νέφτσι: Μαμάντοβ, Μπότζι, Στάνκοβιτς, Αλασκάροβ(Αμπασόβ), Μαχμούντοβ(Μπασκέ), Κόλι(Νατσάνοβ), Χαραμίζ, Τσελίκ, Λαβάλ, Μπουγκρίν(Μπουλούντοβ) και Μαμαντού. Κίτρινες: Μπουχαλάκης 8', Μάρκοβιτς 71', Σουρλής 90+4' / Αλακάροβ 23', Μαχμούντοβ 51' Κόκκινες: Kαμαρά 44'/ Τσελίκ 63'

Το άρθρο Ολυμπιακός – Νέφτσι Μπακού 1-0: Ευρωπαϊκό ντεμπούτο με το «δεξί» [vids] εμφανίστηκε πρώτα στο Sports3.

O Oλυμπιακός υποδέχτηκε απόψε (21/7 22:00) στο «Γ. Καραϊσκάκης» την Νέφτσι Μπακού, για το πρώτο παιχνίδι του δεύτερου γύρου των προκριματικών του Champions League. Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν την ευρωπαϊκή τους πορεία με το... δεξί, καθώς επικράτησαν 1-0 των Αζέρων με τρομερό γκολ του Μαντί Καμαρά. Όλα θα κριθούν στη ρεβάνς στο Αζερμπαϊτζάν (28/7 20:00).

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κοντά τους και τον 12ο παίκτη, τον κόσμο του Ολυμπιακού, ο οποίος επέστρεψε στο «σπίτι του» μετά από 507 ημέρες.  Περίπου 10.000 άτομα βρέθηκαν στις κερκίδες προκειμένου να στηρίξουν την αγαπημένη τους ομάδα, μετά από 1,5 χρόνο.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με φάουλ για την Νέφτσι στο 2' και ένα λεπτό αργότερα ο  Κούντε επιχείρησε να «δημιουργήσει» φάση αλλά έδιωξε η αντίπαλη άμυνα. Οι Αζέροι μπήκαν αρκετά δυναμικά και μόλις στο 5' δοκίμασαν σουτ στην εστία, με τον Τζολάκη να διώχνει.

Στο 8΄ ο Ανδρέας Μπουχαλάκης «είδε» την κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Μαχμούντοβ, ενώ ο Μπουτζίν έκανε ένα σουτ στο 11' με την άμυνα των «ερυθρολεύκων» να παρουσιάζει κενά. Λίγο πριν το πρώτο τέταρτο, ο Ραντζέλοβιτς κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο, με τον Μπουχαλάκη όμως να στέλνει την μπάλα άουτ.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε... στροφές και ξεκίνησε να πιέζει με τον Ραντζέλοβιτς αλλά και με τον Σεμέδο ο οποίος δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά από το κόρνερ. Δυστυχώς, τα προβλήματα για τους Πειραιώτες δεν σταμάτησαν, με τον Μπουχαλάκη να αποχωρεί τραυματίας στο 17' και τον Βαλμπουενά να παίρνει την θέση του.

Στο 24' ο Ραντζέλοβιτς πήγε να μπει εσωτερικά για σουτ, βρέθηκε στο έδαφος στη μικρή περιοχή και ο Πορτογάλος διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς, προκαλώντας την διαμαρτυρία του «ερυθρόλευκου» πάγκου. Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε το πρέσινγ με τον Μασούρα να κερδίζει ακόμη ένα φάουλ, τον Κούντε να σουτάρει πάνω στα σώματα και τον Μπότζι να διώχνει «άτσαλα».

Ο επιμένων...νικά και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν και δικαιώθηκαν, με ένα γκολ- ποίημα από τον Μαντί Καμαρά στο 29', μετά από εξαιρετικό γύρισμα του Βαλμπουενά. Μόλις τρία λεπτά αργότερα ο «ανεβασμένος» Τζολάκης είπε «όχι» στο τετ-α-τετ με την Νέφτσι, ενώ στο 37' πραγματοποίησε μία ακόμη εξαιρετική επέμβαση.

Τα νεύρα από την πλευρά των Αζέρων ήταν πολλά, με τον διαιτητή να δείχνει κίτρινη σε μέλος του τεχνικού επιτελείου της Νέτφσι, ενώ φαίνεται πως άνοιξε διάλογος του πάγκου της Νέφτσι με την εξέδρα. Τελικά όμως η κόκκινη κάρτα κατέληξε στον Ολυμπιακό, μετά το δυνατό φάουλ του Καμαρά μην έχοντας δει τον Αλασκάροβ. Μάλιστα, και ο Χρήστος Θέος έσπευσε να βοηθήσει τον παίκτη της Νέφτσι, ο οποίος, μόλις σηκώθηκε, χειροκροτήθηκε από το γήπεδο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως το πρώτο, με φάουλ για τους φιλοξενούμενους, χωρίς όμως να καταφέρνουν να απειλήσουν, αφού το σουτ του Κόλι κατέληξε εκτός. Στο 51' ο Μπουγκρίν δεν κατάφερε να «τρομάξει» τον Τζολάκη, και έξι λεπτά αργότερα μία ακόμη προσπάθεια του μπλοκαρίστηκε από τον κίπερ του Ολυμπιακού.

Το ματς κυλούσε μονότονα ως το 63΄, όταν ο Τζολάκης πέφτει και μπλοκάρει το σουτ του Κανέ μετά το φάουλ του Βαλμπουενά που αποκρούστηκε. Μία σοκαριστική στιγμή ακολούθησε για τους «ερυθρολεύκους», με τον Τσελίκ να δέχεται κόκκινη κάρτα για άσχημο χτύπημα με κλωτσιά στο πρόσωπο του Ρέαμπτσιουκ. Έτσι, το ματς ήρθε στα ίσα με τις δύο ομάδες να έχουν από δέκα παίκτες.

Η...κακοτυχία συνεχίστηκε για τον Ολυμπιακό με τον Σεμέδο να πονά στο στήθος μετά από σύγκρουση με τον Χαραμίζ. Στο 73' ο Χασάν έκανε πολύ καλό σουτ στην εστία των Αζέρων, με τον Μαμάντοβ να μπλοκάρει και τον Χασάν να... τραυματίζεται.

Μία ακόμη καλή στιγμή ήρθε στο 76' με τον Μασούρα, με τον Ολυμπιακό να κάνει φάση κάθε φορά που πατάει περιοχή. Το παιχνίδι δεν εξελίχθηκε με την ίδια ένταση, αφού αμφότερες οι δύο ομάδες έριξαν ρυθμό. Στο 82΄ όμως, το νέο απόκτημα των Πειραιωτών, Αγκιμπού Καμαρά έκανε μία εξαιρετική μπαλία την οποία δεν πρόλαβε ο Βρουσάι.  Τα 90 λεπτά συμπληρώθηκαν δίχως κάποια μεγάλη φάση, ωστόσο στις καθυστερήσεις έγινε φάουλ στον Βαλμπουενά σε καλό σημείο, το οποίο όμως δεν αξιοποιήθηκε. Το παιχνίδι έληξε με ακόμη μία... κίτρινη κάρτα για τον Ολυμπιακό και τον Σουρλή.

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Σεμέδο, Καμαρά, Μπουχαλάκης(Βαλμπουενά), Χασάν(Αγκιμπού Καμαρά), Ανδρούτσος, Κούντε(Σουρλή), Μασούρας, Μάρκοβιτς(Βρουσάι), Ρέαμπτσιουκ και Ραντζέλοβιτς(Σισέ).

Νέφτσι: Μαμάντοβ, Μπότζι, Στάνκοβιτς, Αλασκάροβ(Αμπασόβ), Μαχμούντοβ(Μπασκέ), Κόλι(Νατσάνοβ), Χαραμίζ, Τσελίκ, Λαβάλ, Μπουγκρίν(Μπουλούντοβ) και Μαμαντού.

Κίτρινες: Μπουχαλάκης 8', Μάρκοβιτς 71', Σουρλής 90+4' / Αλακάροβ 23', Μαχμούντοβ 51'

Κόκκινες: Kαμαρά 44'/ Τσελίκ 63'

ΔΕΙΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ -- Πηγή: sports3.gr