Logo

«Πάτησε» ξανά την Μπασκόνια και… φορτσάρει για Βερολίνο η Ρεάλ!

«Πάτησε» ξανά την Μπασκόνια και… φορτσάρει για Βερολίνο η Ρεάλ! 26/04/2024
Ρεάλ Μαδρίτης

Με επίθεση «φωτιά» και πατώντας το… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρεάλ Μαδρίτης «καθάρισε» 101-90 την Μπασκόνια, για το 2-0 στη σειρά και πλέον απέχει μία νίκη από το Final 4 της Euroleague.

Έξι παίκτες της «βασίλισσας» είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Φακούντο Καμπάτσο κορυφαίο με 24 πόντους και 7 ασίστ, ενώ άλλους 16. πρόσθεσε ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε

Από τους Βάσκους, που έπαιξαν ξανά χωρίς τον Τσίμα Μονέκε, ξεχώρισε ο Βάνια Μαρίνκοβιτς με 20 πόντους. Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος είχε 9 πόντους 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ, σε 13:55’’.

Η σειρά πλέον μεταφέρεται στη Βιτόρια τη Μεγάλη Τετάρτη (1/5, 21:30), με την Μπασκόνια να παίζει για τη… ζωή της και τη Ρεάλ για να τσεκάρει το εισιτήριο για το Βερολίνο.

Καλύτερη αρχή έκανε η Μπασκόνια, καθώς είχε το προβάδισμα (9-11), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, η Ρεάλ πήρε τον έλεγχο με μπροστάρη τον Καμπάτσο και με σερί 9-0, πήγε στο +7 (18-11), στο 7’. Η απάντηση των Βάσκων ήταν σερί τρίποντα για το προσπέρασμα (18-19), με τον Γιουλ να βάζει τη «βασίλισσα» ξανά μπροστά (23-21), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με μπροστάρηδες τους Γιουλ και Πουαριέ η Ρεάλ ξεκίνησε φουριόζα στο δεύτερο δεκάλεπτο, στέλνοντας τη διαφορά στο +10 (37-27), στο 14’. Η Μπασκόνια απάντησε και με τους Κιόζα και Μαρίνκοβιτς πλησίασε στο καλάθι (39-37), στο 16’. Ωστόσο, η «βασίλισσα» ανέκτησε τον έλεγχο και με τον Καμπάτσο πήγε στα αποδυτήρια με το +6 (46-40).

Δυνατό ξεκίνημα και στο δεύτερο μέρος για τη Ρεάλ, με τους Καμπάτσο και Γιαμπουσέλε να την στέλνουν στο +9 (56-47), με τους Σεντεκέρσκις και Χάουαρντ να μειώνουν (58-54), στο 25’. Στη συνέχεια, το δίδυμο Καμπάτσο-Ταβάρες έκανε «πάρτι», με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν στο +14 (74-60), με το καλάθι και φάουλ του Κότσαρ να διαμορφώνει το 74-63 της τρίτης περιόδου.

Με σερί 11-0 μπήκαν οι γηπεδούχοι στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +22 (85-63), στα πρώτα τρία λεπτά. Έτσι, από εκείνο το σημείο και έπειτα η αναμέτρηση απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη Ρεάλ να φτάνει στη νίκη με το τελικό 101-90.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 46-40, 74-63, 101-90