ΒΙΝΤΕΟ - Κυπελλούχος Πολωνίας η Βίσλα. Ο Κουλούρης σκόραρε για την Πογκόν, αλλά η ομάδα της Κρακοβίας πήρε το τρόπαιο στην παράταση 02/05/2024
ΚΟΥΛΟΥΡΗΣ

Για 90΄+8 λεπτά η Πογκόν Στσέτσιν κρατούσε στην αγκαλιά της τον πρώτο τίτλο στην Ιστορία της, αλλά η μοίρα δεν ήθελε να πανηγυρίσει.

Το γκολ του Ευθύμη Κουλούρη στο 75' δεν αποδείχθηκε αρκετό, καθώς στο 90΄+9 ο Σατρουστέγκι ισοφάρισε για την Βίσλα, ο τελικός Κυπέλλου Πολωνίας οδηγήθηκε στην παράταση, όπου η ομάδα της Κρακοβίας με το γκολ του Ροδάδο στο 93΄ πήρε τη νίκη με 2-1 και παράλληλα πρόσθεσε στη συλλογή της το 4ο τρόπαιο στα χρονικά του συλλόγου και πρώτο μετά από 21 χρόνια (2002/2003 η τελευταία φορά).

Έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του ο Ευθύμης Κουλούρης (είδε την κίτρινη στο 92΄), ο οποίος 15 λεπτά πριν από το 90΄ με το 18ο εφετινό του γκολ σε όλες τις διοργανώσεις (14 στο πρωτάθλημα, 2 στο Conference League και με το αποψινό 2 στο Κύπελλο Πολωνίας) έβαλε μπροστά στο σκορ στην Πογκόν.

Στις καθυστερήσεις, όμως, η Βίσλα «έμεινε όρθια» και στην παράταση βρήκε το γκολ της νίκης.

Η Πογκόν, στην ενδεκάδα της οποίας πέρασε ως αλλαγή ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Λεονάρντο Κούτρης, στο 106', απέτυχε να πανηγυρίσει και για 4η φορά που συμμετείχε σε τελικό Κυπέλλου έφυγε από το γήπεδο με... άδεια χέρια.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr